Polski english slovak
  • ☎  690-235-200   ◔   9-19

Nośność. 

Możliwe obciążenie  najazdów jest różne w zależności od tego co na nie wjeżdża. Samochody osobowe oraz dostawcze posiadają spore rozstawy osi (przedniej od tylnej) przez co nacisk na najazdy jest bardziej rozłożony więc mniejszy. Pojazdy gąsienicowe, mimo krótszych lub dłuższych gąsienic, obciążają trapy bardziej jednopunktowo a więc mocniej. Podobnie minitraktorki oraz maszyny produkcyjne. Różnice te powodują, że w parametrach najazdów podane są różne nośności dla różnych typów pojazdów. W zależności od okoliczności, używanie najazdów na granicy ich wytrzymałości może skutkować ich lekkim odkształceniem. Przy doborze najazdów zalecane jest aby pozostał jakiś zapas nośności. Do niektórych najazdów można zamówić wzmocnienie czyli podniesienie nośności.

 

 

oparcie3a.png

 

 

Oparcie.

W przypadku najazdów zakończonych ceownikiem, stosowanych do lawet, sposób oparcia jest prosty. Ząb ceownika zachodzi za profil oparcia na lawecie i w ten sposób najazd jest właściwie oparty oraz zabezpieczony przed przemieszczaniem się. Natomiast w przypadku najazdów z płetwą opieranych na skrzyni lub furgonie sposób oparcia jest bardziej złożony. Niewłaściwe oparcie najazdów z płetwą grozi jej wyłamaniem skutkiem czego może nastąpić upadek pojazdu. Istotne jest również zakotwiczenie płetwy najazdu śrubą wchodzącą w skrzynię zabudowy aby uniemożliwić najazdom przemieszczanie się podczas wjazdu i zjazdu pojazdem. Najazd powinien być oparty na aucie najlepiej na całej szerokości płetwy lub w dwóch miejscach: na jej końcu oraz na łączeniu z konstrukcją. Można używać najazdów na różnych wysokościach lecz należy podpierać np. deską unoszący się koniec płetwy (rysunek po prawej na dole). Najazdy zakończone płetwą najlepiej zamówić je z wspawaną płetwą pod odpowiednim kątem aby płetwa leżała płasko na oparciu skrzyni lub furgonu. Wystarczy przy zamawianiu podać wysokość od ziemi oparcia płetwy na pojeździe. Poniższa grafika pokazuje po lewej stronie błędne sposoby oparcia a po prawej te właściwe.

 

 

oparcie3a.jpg

Różnica wysokości. 

Aby właściwie zmierzyć różnicę wysokości od ziemi do oparcia płetwy na pojeździe lub na schodach należy zrobić to wedje poniższej grafiki gdyż podłoże na całej długości rampy może nie być równe. Ta informacja jest niezbędna przy wykonaniu rampy lub najazdów gdyż będą one dostosowane do tej różnicy wysokości, chodzi o kąt wspawania płetwy oraz dolne ścięcie.

 

 

 

Długie zderzaki. 

Niektóre auta dostawcze (blaszaki) mają długie zderzaki, które mogą przeszkadzać w prawidłowym oparciu rampy o pojazd. Rampa powinna opierać się płetwą na podłodze blaszaka jednak jeśli rampa jest zbyt krótka lub do jej budowy zostały użyte grubsze profile aluminiowe w celu osiągnięcia wysokiej nośności może ona oprzeć się konstrukcją na tylnym zderzaku a płetwa pozostanie w powietrzu. Wtedy należy pod płetwę rampy włożyć odpowiednią grubą deskę, która to uniesie rampę znad zderzaka i spowoduje aby rampa opierała się na płetwie o podłogę pojazdu.

G-Z0WLCLFSNR
Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.